Фізичні властивості астероїдів, що зближуються із Землею

Серед безлічі малих планет, виявлених в Сонячній системі, виділяють особливу популяцію астероїдів, що зближуються із Землею (АСЗ). З точки зору фундаментальної науки дослідження АСЗ - це можливість вивчати фізичні властивості, походження і еволюцію найменших небесних тіл, доступних для спостережень тільки завдяки їхньому зближенню з Землею. Ці космічні тіла представляють як потенційну небезпеку для жителів Землі в разі зіткнення, так і можливе джерело позаземних сировинних ресурсів. В даний час відкрито всього близько 30% астероїдів, що близько підходять до орбіти Землі і мають достатню масу, щоб викликати катастрофічні руйнування при зіткненні із Землею, а інформація про фізичні властивості відома менш ніж для 5% цих тіл.

Основна мета наших досліджень - проведення фотометричних і поляриметричних спостережень АСЗ для визначення їх фізичних характеристик таких, як розміри, форма, параметри обертання, альбедо, склад і структура поверхні.

Фотометричні спостереження АСЗ

З 2006 року спостереження проводяться в кооперації з міжнародним проектом НСОІ (ISON), в рамках якого створено наукову мережу оптичних інструментів (НСОІ) для астрометричних та фотометричних спостережень. Детальніше про участь у цьому проекті і результатах спостережень АСЗ можна дізнатися з презентації Ю.Н. Круглого, представленої на семінарі проекту 11.06.2012 р у Відні, присвяченого початку спільної ініціативи ООН і НСОІ. Презентацію англійською мовою можна скачати тут.

Детальніше про методику спостережень АСЗ і результати нашої роботи можна дізнатися з наступних статей:

Krugly Yu. N., I. N. Belskaya, V. G. Shevchenko,et al. 2002. CCD Photometry of Near-Earth asteroids in 1996-1999. Icarus 158, p.294-304.

Krugly Yu. N., N. M. Gaftonyuk, I. N. Belskaya, et al. 2007. Kharkiv study of near-Earth asteroids. Proceedings of IAU Symposium 236. Near Earth Objects, our Celestial Neighbors: Opportunity and Risk. Edited by G. B. Valsecchi and D. Vokrouhlicky. – Cambridge: Cambridge University Press, p.385-390.

Круглый Ю.Н. 2004. Проблемы ПЗС-фотометрии быстро движущихся астероидов. Астрономический вестник, т.38, стр. 277-285.

Список астероїдів, що зближуються із Землею, для яких проведені фотометричні спостереження, але дані ще не опубліковані, представлений в розділі Спостереження. Тут же наведено список астероїдів, спостереження яких плануються найближчим часом.

Поляриметричні спостереження АСЗ

Мета спостережень - вимір ступеня лінійної поляризації поверхні на великих фазових кутах (кут Земля-астероїд-Сонце). Використовую добре відому кореляцію нахилу кривої поляризації і (або) максимуму поляризації з альбедо (закон Умова), можна визначити альбедо поверхні і розмір астероїда.

Вимірювання ступеня поляризації на великих фазових кутах дозволяє впевнено визначити тип поверхні астероїда, чи стосується астероїд до среднеальбедному S-типу (батьківські тіла звичайних хондритів і залізо-кам'яних метеоритів), нізкоальбедному С-типу (батьківські тіла вуглистих хондритів) або високоальбедному Е-типу ( батьківські тіла енстатітових ахондритів). Вимірювання ступеня поляризації потенційно небезпечного для Землі астероїда (23187) 2000 PN9 показали, що цей астероїд належить до S-типу, альбедо його поверхні становить 24%, а діаметр - 1.6 км. Детальніше про результати спостережень цього астероїда можна прочитати в статті

Belskaya I.N., Fornasier S., Krugly Y.N. (2009) Polarimetry and BVRI photometry of the potentially hazardous near-Earth Asteroid (23187) 2000 PN9. Icarus 201, p.167–171. Скачати статтю можна тут.

Список астероїдів, що зближуються із Землею, для яких плануються поляриметричні спостереження або вже проведені, але дані не опубліковані, представлений в розділі Спостереження.